З 15 березня без дозволу судді поховати померлого вдома буде неможливо

7 12 570

З 15 березня в Україні вступають в силу так звані «поправки Лозового». Тепер дозвіл на обшук, виїмку документів, перевірку телефонів, експертизи і всього іншого потрібно буде брати в обласному суді, а не за місцем знаходження. Без дозволу судді навіть поховати померлу вдома людину буде неможливо.

Ще в жовтні в парламенті прийняли судову реформу. У неї закралася поправка депутата-радикала Андрія Лозового, навколо якої виник скандал, передає SKOLE-TODAY з посиланням на «Вісті».

Ця поправка змінює терміни розслідування справ. На особливо тяжкі справи відвели всього 18 місяців, на розслідування справ середньої тяжкості – 12 місяців, а на більш дрібні злочини – 6 місяців.

Аргумент автора поправки такий: це дозволить оскаржувати необґрунтовані звинувачення і припинити затягування справ у судах, через що страждають як потерпілі, так і ті, кого без всяких підстав звинувачують в тих чи інших злочинах.

Про те, що проблема є, кажуть і правозахисники. На відміну від європейських країн, українські СІЗО забиті підозрюваними, які роками чекають закінчення розслідування по своїх справах.

Адвокат Віталій Наум вважає, що, в принципі, слідчі в них можуть вкластися, якщо будуть працювати. «Я суджу по нашому адвокатському союзу. На 15 адвокатів доводиться десь тисяча справ. І тільки два-три справи розслідуються понад рік. Всі інші – в середньому по 6-8 місяців », – говорить Віталій Наум.

Справи по вбивствам закриють

Однак екс-заступник голови ГПУ Олексій Баганець вважає, що найстрашніше в поправці те, що якщо людині не пред’явили підозру, то через 18 місяців справу повинні закрити. «Ви уявляєте, особливо тяжкий злочин, вбивство людини, і якщо за 18 місяців не змогли вбивці пред’явити підозру, то справу просто закриють! Зараз термін давності – 15 років », – каже Олексій Баганець.

Причому, за його словами, ця поправка поширюється і на справи, відкриті раніше. «Тому що за Конституцією закони, які пом’якшують або скасовують відповідальність особи, мають зворотну дію», – каже Баганець. У такому випадку можуть бути закриті тисячі справ, в тому числі з убивств. В кінці минулого року в ГПУ вже озвучували статистику. Якщо поправка набуде чинності, то закриття підлягають 9 тис. кримінальних проваджень за фактом вбивства, 31 тис. – за фактом викрадення авто, і 550 тис. – про крадіжки, розбої і грабежі.

У самих судах вже паніка, оскільки з 15 березня робота деяких з них може бути фактично паралізована. «З 15 березня дозволу на обшук, виїмку документів, перевірку телефонів, експертизи і все інше потрібно буде брати в одному обласному суді, а не за місцем знаходження. Наприклад, що стосується Києва і Київської області, то всім доведеться йти до Шевченківського суду. Це і слідчі поліції, прокуратури, СБУ, ГФС, НАБУ – вся ця юрба кинеться в один-єдиний суд. Судді вже переживають із цього приводу. У них же і інші справи є, коли їм їх розглядати, якщо черги там будуть стояти з ранку до вечора? Добре, якщо ви розслідуєте економічний злочин, можна почекати. А якщо це викрадення людини, вбивство, коли потрібно діяти дуже швидко, по гарячих слідах », – каже Наум.

Суддя Шевченківського суду на умовах анонімності розповів, що вони вже готуються до напливу слідчих. «Я так розумію, що на роботу ми будемо ходити через вікна, тому що всі підходи до суду і коридори будуть зайняті слідчими. За одну хвилину розглянути їхні заяви ми не зможемо, потрібно хоча б півгодини. Думаю, все це закінчиться скандалом », – говорить він.

Проблеми експертизи

У Нацполіціі впевнені, що через це можуть виникнути проблеми з експертизами, дозволи на які з 15 березня теж доведеться брати виключно в судах. Якщо зараз адвокат або слідчий може сам просити призначити експертизу, то через два тижні таке рішення приймає тільки суддя.

«Чи захоче – призначить, не захоче – не призначила. І питання для експерта сформулює, і, де проводити дослідження, скаже », – каже Баганець.

Спікер поліції Київської області Микола Жукович запевняє, що проблеми в такому випадку торкнуться дуже багатьох.

«Якщо людина потрапила в ДТП, в бійці або іншій ситуації отримав тілесні ушкодження, то слідчому необхідно буде звертатися в суд, і тільки після рішення суду людина зможе пройти судово-медичну експертизу. Наскільки вчасно суди зможуть приймати ці рішення – це питання. А найчастіше саме вчасно проведена експертиза дуже сильно впливає на хід розслідування. Кримінальних проваджень, де потерпілим необхідно пройти експертизу, у нас дуже багато. Також тепер через суди доведеться брати дозвіл на експертизу навіть для тих, хто помер своєю смертю», – сказав речник поліції Київської області Микола Жукович.

А за словами депутата Олени Сотник, ця поправка ще й передає всі права на експертизу виключно державним інститутам. «Таких інститутів у нас в країні одиниці. І все експертизи, починаючи від балістичної і закінчуючи тілесними ушкодженнями, будуть проводитися тільки там. Вони розтягнуться на місяці », – каже Сотник.

Підозру можна буде оскаржити

Ще одна важлива зміна – людина може оскаржити в суді пред’явлену підозра. Олексій Баганець впевнений, що це правильно. «В останні два – два з половиною роки у нас в прокуратурі працюють настільки безграмотні слідчі, що вони навіть підозри пишуть неграмотно. І замість збору доказів зловживають своїм становищем. Людина повинна мати можливість захиститися від них», – вважає екс-прокурор.

Однак адвокат Наум говорить, що раніше така норма вже діяла. «Завдяки їй закривалося багато справ. Потім її скасували, а тепер знову хочуть повернути », – каже адвокат.

0

Автор публікації

Офлайн 26 хв.

SKOLE-TODAY

0
Коментарі: 3Публікації: 862Реєстрація: 03-08-2017
Вас може зацікавити

Коментувати

Ваша email адреса не буде опублікована.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

 1. Раіса сказав

  Нема спокою ні живим, ні мертвим!!!!

  0
 2. Олег сказав

  Хоть кто-то дайте ссилку на ети поправки. нигде не могу найти

  0
  1. Володимир сказав

   Проект Закону про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів
   http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=61415

   0
 3. Галина Малярчин сказав

  Ото вже дурня

  0
 4. Люба Василіва сказав

  Влада уже сходить чисто на конус.

  0
 5. Руслана Максимович сказав

  Ще таким чином заробляти будуть))))

  0
 6. Роман Куртяник сказав

  Оце падло

  0

Коментувати

Ваша email адреса не буде опублікована.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.