У смт. В.Синьовидне відбудуться урочистості з нагоди початку XVІІІ Міжнародного конкурсу з української мови ім.П.Яцика

1 995

У четвер, 9 листопада, у День української писемності та мови, розпочнеться XVІІІ Міжнародний конкурс з української мови імені Петра Яцика. З цієї нагоди на батьківщині засновника конкурсу, відомого українського мецената в смт. Верхнє Синьовидне Сколівського району відбудуться урочистості.

О 12:00 год біля місцевої школи відбудеться урочисте віче, а о 13:30 в актовій залі Народного дому «Бескид» м. Сколе – святковий концерт «Солов’їна, барвінкова українська рідна мова!», повідомили SKOLE-TODAY у Сколівській РДА.

Петро Яцик (7 липня 1921, Синьовидсько Вижнє, Сколівський повіт, Станіславське воєводство — 1 листопада2001, Торонто) – канадський підприємець українського походження, меценат і філантроп, відомий своїм вагомим вкладом у фінансування українознавства на Заході та в Україні.

Серед найголовніших проектів, профінансованих Яциком: Український науковий інститут Гарвардського університету, Енциклопедія українознавства, Канадський інститут українських студій, Міжнародний конкурс знавців української мови.

Конкурс щороку стартує 9 листопада, в День української писемності та мови.

Конкурс проходить у чотири етапи за олімпійською системою: шкільний, районний, обласний та загальноукраїнський. Переможці конкурсу, крім цінних подарунків, отримують грошову винагороду (2006 року вона становила 3-7 тисяч гривень — залежно від вікових груп учасників).

Переможців конкурсу визначає авторитетне журі на чолі з головою професором П. Ю. Гриценком — директором Інституту української мови НАН України.

У конкурсі беруть участь як українці, так і особи інших національностей, які знають українську мову і послуговуються нею.
Конкурс було засновано українським меценатом Петром Яциком у травні 2001 року. Конкурс проводиться щорічно.

VII конкурс відкрився 9 листопада 2006 року в Чернігові і вперше проходив без участі Освітньої фундації Петра Яцика (Торонто), якою керує Надія Яцик. Очолювана нею фундація зняла з себе відповідальність за проведення мовного конкурсу, бо, на її переконання, «не може українська діаспора врятувати українську мову в Україні». На її думку, це може зробити тільки уряд України.

Одним із натхненників конкурсу є виконавчий директор Ліги українських меценатів, письменник і громадський діяч Михайло Слабошпицький.

25 жовтня 2010 року міністр освіти і науки України Дмитро Табачник підписав указ, яким фактично ліквідував міжнародний конкурс імені Петра Яцика. Це рішення не підтримала українська інтелігенція та письменники (Дмитро Павличко, Михайло Слабошпицький, Іван Дзюба, Павло Мовчан, Марія Матіос, Василь Шкляр та інші), котрі написали відкритого листа до президента Віктора Януковича з вимогою скасувати рішення міністра освіти.

25 січня 2014 року в Черкаському обласному інституті післядипломної освіти педагогічних працівників Черкаської обласної ради відбувся підсумковий (загальнонаціональний) етап Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика. Це був ХІV Міжнародний конкурс.

0

Автор публікації

Офлайн 2 дні

SKOLE-TODAY

0
Коментарі: 3Публікації: 911Реєстрація: 03-08-2017
Вас може зацікавити

Коментувати

Ваша email адреса не буде опублікована.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

  1. Іван Данів сказав

    Це важливо. Мій тато приятелював з паном Петром, так як все дитинство яцик прожив в с. крушельниці у свого діда. навіть і рік в школу ходив. мама його була із біль заможної родини, вміла писати. читати… Яцик вмів в роки срср висилати і гроші і посилки в ці родини, чоловіки яких сиділи в ГУЛАГУ. Знаю добре як мій тато дещо розвозив в ці родини. Ще одна цікава деталь, коли пан Петро на лавці на моїй оборі з татом думали. як важливо буде в майбутньому побудувати Табір на материнській Землі( постійно діючий). длоя згуртування українства

    0

Коментувати

Ваша email адреса не буде опублікована.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.