Не пропустіть: головний “зорепад” літа – Персеїди!

0 655

Не прогавте можливість побачити одне з найкрасивіших і найвідоміших явищ нічного неба Північної півкулі — метеорний потік Персеїди, який досягне свого максимуму – вечір суботи 12 серпня. 

Персеїди є чи не найбільш динамічним, стабільним та чисельним метеорним потоком, що досягає свого максимуму щороку у серпні. Впродовж піку кількість метеорів, що згорають в атмосфері, може досягати в середньому чисельності від 80 до 120 за годину.

Персеїди, 2016 рік. Автор Ігор Хомич

Умови спостереження у 2017 році

Цьогоріч, через спадаючий, але ще яскравий Місяць, видимість для спостерігачів буде ближче до 40 або 50 метеорів на годину, — але тим не менш — це повинно бути дуже захоплююче. Така кількість метеорних частинок, що очікується цього року є типовою, і якби не місячне сяйво, то це число могло б зрости до 80-100 метеорівгод. Бували роки сплесків активності, як, наприклад, у 2016 році, коли кількість метеорів досягала 150-200год.
У 2017 фактичний пік метеоритного дощу розпочнеться близько 1:00 p.m EDT 12 серпня. Це 20 година вечора 12 серпня по Києву.
Це означає, що у ніч суботи, починаючи з 20 години кількість метеорів, що можна буде побачити візуально, поступово зростатиме. Ніч напередодні (п’ятниця) та опісля піку (неділя) також будуть багаті на метеори. Як уже згадувалося, — яскраве місячне сяйво поглине спалахи не надто яскравих частинок потоку Персеїд. Та Персеїди багаті на боліди — великі вогняно-яскраві метеоритні тіла, що залишають за собою яскраві сліди з розжарених в атмосфері газів різного кольору, які Місяць точно не заважатиме побачити.

Яскравий болід метеорного потоку Персеїд. 2015 рік. Автор Ігор Хомич

Чим спричинені Персеїди?

Метеорний дощ Персеїд відбувається щороку, коли Земля проходить через орбіту комети Свіфта—Туттля. Ядро комети сягає близько 26 кілометрів. Останнє зближення з Землею було у 1992 році, а наступне очікують у 2126 році. Хоч комета і наближається до Землі лише один раз на 133 роки, але через її хвіст наша планета проходить щороку. І саме уламки породи, що вилетіли з ядра цієї комети, потрапляючи до атмосфери Землі, спалахують у ній, наче зірки. З’являються вони поблизу сузір’я Персея, через що і отримали таку назву. Персеїди найкраще видимі у Північній півкулі Землі та у середніх широтах, ближче до тропіків.

Композитне зображення метеорів з потоку Персеїд. Час композиції 2 години. 2016 рік. Автор Ігор Хомич

Як спостерігати?

Для спостереження Персеїд не потрібні ніякі астрономічні прилади, тому насолодитися нічним видовищем може будь-хто. Мінімальні вимоги до спостерігача — обрати найменш штучно освітлене місце з якнайбільшим оглядом неба, виділити на спостереження кілька годин свого часу.
Особливість метеорного потоку в тому, що куди б ви не дивилися – шанс побачити метеор Персеїд є завжди, але якщо дивитися в сторону радіанту – ділянки неба, з якої метеори “вилітають” — можна побачити ще більше яскраво спалахуючих метеорних частинок.

Радіант метеорного потоку

Радіант Персеїд знаходиться поблизу сузір’я Персея, у північно-східній ділянці неба. Для того, щоб краще зорієнтуватися — знайдіть, певно найбільш візуально відоме сузір’я Кассіопеї (літера W у небі) та дивіться від нього лівіше та трохи нижче — саме там знаходиться точка, з якої вилітатимуть метеори.

Спалахувати вони будуть в різних ділянках неба, тому їх можна буде побачити і високо над головою, та навіть у південній чи західній ділянці неба. Точка спалаху, а отже згоряння, залежатиме від величини частинки та швидкості, з якою вона входить у земну атмосферу. До слова — середня швидкість Персеїд близько 60 кмсек, а розмір від кількох десятих сантиметра.

Персеїди 2015. Автор Ігор Хомич

Ще раз нагадаємо про час, коли Персеїди досягнуть свого максимуму – вечір суботи 12 серпня. Час – 20:00. Але слід пам’ятати, що Земля проходить через потік частинок комети уже з 17 липня і по 24 серпня, тому поодинокі метеори можна побачити уже цими ночами. І їхня кількість поступово зростатиме аж до 12 серпня, а опісля зменшуватиметься.

StreetAstronomy

0

Автор публікації

Офлайн 2 дні

SKOLE-TODAY

0
Коментарі: 3Публікації: 911Реєстрація: 03-08-2017
Вас може зацікавити

Коментувати

Ваша email адреса не буде опублікована.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.