Skole Directory

Церква Зіслання Святого Духа (Верхня Рожанка)

5.0
  1. Що відвідати
  2. »
  3. Церкви Сколівщини
  4. » Церква Зіслання Святого Духа (Верхня Рожанка)
Address:
Україна, с. Верхня Рожанка, Сколівський район 82665
Description:

Церква Зіслання Святого Духа - чинна дерев'яна церква бойківського типу, пам'ятка архітектури національного значення (охоронний № 513), у селі Верхня Рожанка Сколівського району. Парафія належить до Сколівського благочиння Дрогобицько-Самбірської єпархії Української православної церкви Київського патріархату.

Церква Зіслання Святого Духа стоїть біля дороги, на березі річки Рожанка. Побудована у 1804 році, на що вказує на зрубі церква Зіслання Святого Духа. У 1877 році біля церкви була зведена дзвіниця.

До 1939 року церквою опікувалися брати барони Гредлі зі Сколього. У 1969 та 1977 роках церква та дзвіниця були відреставровані.

Нині церква та дзвіниця мають статус пам'ятки архітектури національного значення.

Церква дерев'яна бойківського типу — тризрубна, триверха, з широким, спільним піддашшям, орієнтована з півночі на південь. Праворуч від головного входу церкви є металевий значок «Товариство обезпечень „Дністер”». Біля нього на дереві зберігся напис: «Церква збудована у липні 1804 року».

Зруби бабинця, нави та вівтаря квадратні в плані та виконані з ялинових брусів. Одночасно до вівтаря були прибудовані бічні приміщення. Характерна пластика верхів обумовлена конструкцією, в основі якої багатозаломність. Восьмигранне з перехватом завершення нави, через систему низьких заломів, спирається на два восьмерика, поставлених один на один, основою яких, є четверик на четверику. Аналогічним способом, але на одному восьмерику формується верх вівтаря. Завершення бабинця виростає безпосередньо з четверика на четверику.

Верхи церкви завершують трьома маленькими маківками з оригінальними трираменними хрестами, на яких зображено ряд символів.

До церкви з південного-сходу примикає двоярусна дзвіниця, яка була побудована у 1877 році. На дзвіниці є напис: «Цю дзвінницю громадським коштом за ініціативою отця ієрея Григорія Гуменного збудував Андрій Галадій». Дзвіниця квадратна у плані, де перший ярус зрубної конструкції, а другий - каркасний, з восьмигранним наметовим завершенням та широким піддашшям. Поруч з дзвіницею є великий кам'яний хрест.

Поруч з церквою знаходиться цвинтар.

Церква та дзвіниця утворюють виразний ансамбль бойківської сакральної архітектури.

Send message to listing owner